Prysmian PRY-EV Black 3-Core 4mm² & Cat 5e 4-Pair EV Charging Cable 50m Drum (571RE)
Quick, easy and discreet installation. Incorporates power cores and a F/UTP data cable. Secure and reliable hard-wired connection prevents Wi-Fi risks and improves the EV Smart Charger performance.
- Black PVC Sheathed Cable
- Brown, Blue, Green/Yellow & Colour Coded Cores Twisted in Pairs
- 7 Strands Per Core
- For Indoor Use
View all: Prysmian Electric Vehicle Charging
Quick, easy and discreet installation. Incorporates power cores and a F/UTP data cable. Secure and reliable hard-wired connection prevents Wi-Fi risks and improves the EV Smart Charger performance.
- Black PVC Sheathed Cable
- Brown, Blue, Green/Yellow & Colour Coded Cores Twisted in Pairs
- 7 Strands Per Core
- For Indoor Use
View all: Prysmian Electric Vehicle Charging
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Prysmian |
| Cable Code | PRY-EV |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 50 m |
| Cable Product Type | EV Charging |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 600/1000 V |
| Coil or Drum | Drum |
| Conductor Area | 4 mm² |
| External Diameter | 17.6 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 90 °C |
| Minimum Operating Temperature | -15 °C |
| Model No | 20434212 |
| No. of Cable Cores | 3-Core |
| No. of Strands Per Core | 7 Strands Per Core |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Unarmoured EV Charging Cable |
| Sheath Colour | Black |
| z1 - UK Manufacturer Name | Prysmian Cables & Systems Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Chickenhall Lane, Eastleigh, Hampshire, SO50 6YU |