V-TAC H01Z2Z2-K Red 4mm² Solar Cable 100m Coil (104RN)
Durable, flexible solar cable offers efficient power transfer and reliable connection in solar PV systems. Suitable for indoor and outdoor applications.
- Red XLPE Sheathed Cable
- Red Core
- 56 Strands Per Core
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
View all: V-TAC Cable
Sorry, this item is currently out of stock
Durable, flexible solar cable offers efficient power transfer and reliable connection in solar PV systems. Suitable for indoor and outdoor applications.
- Red XLPE Sheathed Cable
- Red Core
- 56 Strands Per Core
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
View all: V-TAC Cable
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | V-TAC |
| Cable Code | H01Z2Z2-K |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 100 m |
| Cable Product Type | Solar |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 1500 V |
| Coil or Drum | Coil |
| Conductor Area | 4 mm² |
| Current Rating | 30 A |
| External Diameter | 6.6 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Operating Temperature | +120 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| No. of Cable Cores | 1-Core |
| No. of Strands Per Core | 56 Strands Per Core |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Red |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Solar Cable |
| Resistant Type | Weatherproof |
| Sheath Colour | Red |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode