Time 6491B Green/Yellow 1-Core 2.5mm² Conduit Cable 100m Drum (53245)
Time 6491B green and yellow conduit cable provides cost-effective earthing and protection wiring for domestic and commercial installations. This 100m drum features 2.5mm² solid copper core with XLPE insulation rated for 240V circuits, delivering reliable low-smoke and fume performance in enclosed conduit applications. The compact 3.61mm diameter enables straightforward installation within standard conduit runs, whilst the -10 to 90°C operating range ensures consistent performance across typical indoor environments.
- Green/Yellow XLPE Sheathed Cable
- Stripped Bare Wire
- Solid Core Wire
- Low Smoke & Fume
View all: Time Cable
Time 6491B green and yellow conduit cable provides cost-effective earthing and protection wiring for domestic and commercial installations. This 100m drum features 2.5mm² solid copper core with XLPE insulation rated for 240V circuits, delivering reliable low-smoke and fume performance in enclosed conduit applications. The compact 3.61mm diameter enables straightforward installation within standard conduit runs, whilst the -10 to 90°C operating range ensures consistent performance across typical indoor environments.
- Green/Yellow XLPE Sheathed Cable
- Stripped Bare Wire
- Solid Core Wire
- Low Smoke & Fume
View all: Time Cable
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Time |
| Cable Code | 6491B |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 100 m |
| Cable Product Type | Conduit |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 240 V |
| Coil or Drum | Drum |
| Conductor Area | 2.5 mm² |
| External Diameter | 3.61 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 90 °C |
| Minimum Operating Temperature | -10 °C |
| Model No | SF53245 |
| No. of Cable Cores | 1-Core |
| No. of Strands Per Core | Solid Core Wire |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Multi-Colour |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Electrical Cable |
| Sheath Colour | Green/Yellow |
| z1 - UK Manufacturer Name | Pitacs Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Bradbourne Point, Bradbourne Drive, Tilbrook, Milton Keynes, MK7 8AT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.pitacs.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Representative Service |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 77 Camden Street Lower, Dublin, DO2 XE80, Ireland |