Titan TTB939SHR 2400W 80kg/hr Impact Shredder 220-240V (945VX)
Fast and powerful shredder for all green, soft and woody garden waste such as hedge trimmings. Shreds branches up to 40mm in diameter. Features precision-ground, double-edged hardened steel cutting blade for superior cutting performance and durability. Supplied with a 60Ltr waste collection bag. Mulch from shredder can be used for composting.
- 80kg/hr Material Throughput
- Shreds Branches up to 40mm Dia.
- Hardened Steel Blade
- Without Reverse Facility
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Titan Garden Shredders
Fast and powerful shredder for all green, soft and woody garden waste such as hedge trimmings. Shreds branches up to 40mm in diameter. Features precision-ground, double-edged hardened steel cutting blade for superior cutting performance and durability. Supplied with a 60Ltr waste collection bag. Mulch from shredder can be used for composting.
- 80kg/hr Material Throughput
- Shreds Branches up to 40mm Dia.
- Hardened Steel Blade
- Without Reverse Facility
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Titan Garden Shredders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Titan |
| Cable Length | 2 m |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded Tool Weight | 12.33 kg |
| Cutting Blade Type | Hardened Steel Blade |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Grass Collection Capacity | 60 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Branch Shredding Diameter | 40 mm |
| Model No | TTB939SHR |
| No Load Speed | 3940 rpm |
| Overload Protection | Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 2400 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Impact Shredder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Reverse Action | Without Reverse Facility |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 107 dBA |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
TTB939SHR shredder, 60Ltr waste collection bag, plunger and hex key.