Mira Flight Level Safe Rectangular Shower Tray White 1400mm x 760mm x 25mm (185RX)
Strong yet lightweight shower tray with ant-slip coating. Featuring BioCote technology to help reduce mould and bacteria growth. Waste can be rotated 180° to connect with the waste pipe dependent on installation need.
- Offset Waste Position
- Anti-Slip Surface
- Waste Supplied
- White
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Strong & Light Honeycomb Backing
- Flush, Surface & Riser Legs Installation Options
View all: Mira Shower Trays
Strong yet lightweight shower tray with ant-slip coating. Featuring BioCote technology to help reduce mould and bacteria growth. Waste can be rotated 180° to connect with the waste pipe dependent on installation need.
- Offset Waste Position
- Anti-Slip Surface
- Waste Supplied
- White
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Strong & Light Honeycomb Backing
- Flush, Surface & Riser Legs Installation Options
View all: Mira Shower Trays
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Anti-Slip | Anti-Slip Surface |
| Brand | Mira |
| Construction Material (Bathrooms) | Acrylic-Capped Stone Resin |
| Finish | White |
| Handed | Non-Handed |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Flight Level Safe |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 25 mm |
| Product Length | 1400 mm |
| Product Type | Shower Tray |
| Product Width | 760 mm |
| Profile Type | Slimline Profile |
| Shower Tray Shape | Rectangular |
| Total Product Weight | 32 kg |
| Waste Position | Offset |
| Waste Supplied | Waste Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kohler Mira Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Cromwell Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL52 5EP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | askus@mirashowers.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kohler France S.A.S |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 30 Boulevard de la Bastille, Paris, 75012, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerserviceeire@mirashowers.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode