Ideal Standard Alto Soft-Close Toilet Seat & Cover Duraplast White (917HM)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Duraplast toilet seat and cover. Bottom fix hinges and soft-close design.
- Fixed Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 140mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 430430 x 350mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Stainless Steel Hinges
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Duraplast toilet seat and cover. Bottom fix hinges and soft-close design.
- Fixed Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 140mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 430430 x 350mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Stainless Steel Hinges
View all: Ideal Standard Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Seat Hinges |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Duraplast |
| Fixing Width Range | 140 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 430 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Alto |
| Model No | E759401 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat & Cover |
| Side to Side Width of Seat | 350 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2.18 kg |
| Width Banding | 315-359mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |