Bristan Buzz2 Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Bar Mixer Shower with Adjustable Riser Kit & Diverter (515RH)
The Bristan Buzz2 rear-fed exposed chrome thermostatic bar mixer shower delivers reliable temperature control for a consistent showering experience. With its modern, curved design, this unit is ideal for busy bathrooms with high pressure water systems. The factory-set maximum temperature of 38°C can be adjusted up to 43°C, while Safe Touch technology ensures the mixer remains cool for user safety. Includes a height-adjustable fixed head, and a multi-function handset offering three spray patterns for versatile use. Supplied with a full wall mount kit for straightforward installation.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 5.5Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Adjustable Maximum Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Dual-Control: Flow & Temperature
View all: Bristan Showers
The Bristan Buzz2 rear-fed exposed chrome thermostatic bar mixer shower delivers reliable temperature control for a consistent showering experience. With its modern, curved design, this unit is ideal for busy bathrooms with high pressure water systems. The factory-set maximum temperature of 38°C can be adjusted up to 43°C, while Safe Touch technology ensures the mixer remains cool for user safety. Includes a height-adjustable fixed head, and a multi-function handset offering three spray patterns for versatile use. Supplied with a full wall mount kit for straightforward installation.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 5.5Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Adjustable Maximum Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Dual-Control: Flow & Temperature
View all: Bristan Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 12.4 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 5.5 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Buzz2 |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 555 mm |
| Product Height | 1190 mm |
| Product Type | Bar Mixer Shower with Adjustable Riser Kit & Diverter |
| Product Width | 300 mm |
| Range Name | Buzz2 |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 230 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Adjustable Maximum Temperature Stop |
| Total Product Weight | 4.19 kg |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Bristan Buzz2, adjustable rigid riser, handset, handset holder, hose, fixed head and wall mount kit.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode