Bristan Melba Mono Mixer Chrome (7194V)
Chrome.
- Single Lever Operation
- Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Contemporary Design
- Flow Straightener
- Suitable for High Pressure Systems
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Bristan Kitchen Mixer Taps
Chrome.
- Single Lever Operation
- Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Contemporary Design
- Flow Straightener
- Suitable for High Pressure Systems
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Bristan Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Flow Straightener |
| Brand | Bristan |
| Colour | Chrome |
| Connection Type | 1/2" BSP |
| Control Type | Single Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Not Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 216 mm |
| Hose Bore Size | 6 mm |
| Hose Diameter | 10 mm |
| Hose Length | 300 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Kitchen Item Finish | Polished |
| Kitchens Design Type | Contemporary Design |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5.0 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1.0 bar |
| Model Name | Melba |
| Model No | MLB SNK BLK |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 190 mm |
| Product Height | 350 mm |
| Product Type | Mono Mixer |
| Product Width | 59 mm |
| Spout Reach | 190 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Single Lever |
| Tap Style | Mono Mixer |
| Valve Type | Ceramic Disc Valves |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Kitchen tap, metal fixing kit and 2 x flexible tails.