Spa Nor Rectangular Mirror With 1337lm LED Light 700mm x 800mm (945VJ)
Light up bathroom mirror with demister function and touch switch. Can be mounted either landscape or portrait. Suitable for most modern bathroom settings.
- Cool White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Control
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 1 Year Guarantee
View all: Spa Bathroom Mirrors
Light up bathroom mirror with demister function and touch switch. Can be mounted either landscape or portrait. Suitable for most modern bathroom settings.
- Cool White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Control
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 1 Year Guarantee
View all: Spa Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Spa |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 5000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Metal & Glass |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1337 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Nor |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 22 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Height | 800 mm |
| Product Thickness | 46 mm |
| Product Type | Mirror |
| Product Width | 700 mm |
| Shape | Rectangular |
| Switch Type | Touch Control |
| Total Product Weight | 6.7 kg |
| Transformer | Transformer Not Required |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 1000 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode