Ideal Standard Alu+ Mirror with Beauty Bar Silver 310mm x 160mm x 717mm (121KU)
Aluminium magnifier mirror with a 90° swivel feature. Includes 2 shelves (130 x 84mm and 208 x 127mm) and cup storage. All-in-one space saving solution. Suitable for use with Alu+ Shower Systems (available separately).
- W x H: 310 x 717mm
- Weight: 2.6kg
- 200mm Magnifier Mirror
- 90° Swivel Mirror
View all: Ideal Standard Bathroom Mirrors
Aluminium magnifier mirror with a 90° swivel feature. Includes 2 shelves (130 x 84mm and 208 x 127mm) and cup storage. All-in-one space saving solution. Suitable for use with Alu+ Shower Systems (available separately).
- W x H: 310 x 717mm
- Weight: 2.6kg
- 200mm Magnifier Mirror
- 90° Swivel Mirror
View all: Ideal Standard Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | Silver |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | Shaving Mirror |
| Model Name | Alu+ |
| Model No | BD589SI |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 160 mm |
| Product Height | 717 mm |
| Product Type | Mirror with Beauty Bar |
| Product Width | 310 mm |
| Total Product Weight | 2.6 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |