Einhell TE-VC 3080 SACL 1150W 30Ltr L Class Wet & Dry Vacuum 220-240V (570AV)
Einhell TE-VC 3080 SACL is a powerful 1150W wet and dry vacuum cleaner designed for effective deep cleaning and dust extraction in trade environments. The robust 30Ltr rustproof stainless steel tank and L-class dust protection make it ideal for construction sites and workshops, efficiently filtering harmful dusts such as gypsum, lime, soil, and sand. Featuring continuously adjustable suction power up to 220mbar and a HEPA pleated filter, it captures even the smallest particles. An integrated automatic device power socket and a convenient water drain screw enhance usability, while the filter cleaning system maintains optimal suction. Supplied with 3m hose, 3 nozzles, foam filter for wet vacuuming, HEPA filter, and a fleece bag for dry vacuuming.
- 1150W
- 30Ltr Dry Capacity
- 20Ltr Wet Capacity
- 3m Hose
- 72dBA Low Working Noise Level
- Blower Function
- For Dusts (OEL 1 mg/m³) & Dust Class L
- Filters Gypsum, Lime, Soil & Sand
View all: Einhell Wet & Dry Vacuums
Einhell TE-VC 3080 SACL is a powerful 1150W wet and dry vacuum cleaner designed for effective deep cleaning and dust extraction in trade environments. The robust 30Ltr rustproof stainless steel tank and L-class dust protection make it ideal for construction sites and workshops, efficiently filtering harmful dusts such as gypsum, lime, soil, and sand. Featuring continuously adjustable suction power up to 220mbar and a HEPA pleated filter, it captures even the smallest particles. An integrated automatic device power socket and a convenient water drain screw enhance usability, while the filter cleaning system maintains optimal suction. Supplied with 3m hose, 3 nozzles, foam filter for wet vacuuming, HEPA filter, and a fleece bag for dry vacuuming.
- 1150W
- 30Ltr Dry Capacity
- 20Ltr Wet Capacity
- 3m Hose
- 72dBA Low Working Noise Level
- Blower Function
- For Dusts (OEL 1 mg/m³) & Dust Class L
- Filters Gypsum, Lime, Soil & Sand
View all: Einhell Wet & Dry Vacuums
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 20 Ltr/sec |
| Brand | Einhell |
| Cable Length | 5 m |
| Castor/Wheel Type | 2 Castors & 2 Wheels |
| Compatible Filters & Bags | Einhell 30L Vacuum Cleaner Bags (757FA) |
| Dry Capacity without Bag | 30 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Dust Class | L Class |
| Model Name/No | TE-VC 3080 SACL |
| Overall Drum Capacity | 30 Ltr |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1150 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 900 mm |
| Product Length | 780 mm |
| Product Type | Wet & Dry Vacuum |
| Product Width | 400 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sound Pressure Level | 72 dBA |
| Suitable Dust Class | Suitable for L Class Dust |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Total Product Weight | 8.35 kg |
| Wet Capacity | 20 Ltr |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 10 Champions Business Park, Arrowe Brook Road, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Germany |
Product Contents
TE-VC 3080 SACL, suction hose (3m), 3 nozzles (crevice, combination and upholstery), foam filter, HEPA filter and fleece bag.