Ultragrime Pro Xtreme XXL+ Cleaning Wipes 40 Pack (632CH)
Ultra-strong and powerful cloth wipes remove stubborn grime with ease. Designed with a soft side and a rough side for tackling graffiti, marker pen, grease, ink, paint and silicone. Wipes remain wet and usable for over an hour and don’t dry out when the lid is left open. Flexible packaging allows for one wipe to be dispensed at a time.
- 40 Sheets per Pack
- For Medium to Heavy Duty Work
- Organic Solvent
- Ultra-Strong
- Dual-Sided
- Highly Absorbent
View all: Ultragrime Cleaning Wipes
Ultra-strong and powerful cloth wipes remove stubborn grime with ease. Designed with a soft side and a rough side for tackling graffiti, marker pen, grease, ink, paint and silicone. Wipes remain wet and usable for over an hour and don’t dry out when the lid is left open. Flexible packaging allows for one wipe to be dispensed at a time.
- 40 Sheets per Pack
- For Medium to Heavy Duty Work
- Organic Solvent
- Ultra-Strong
- Dual-Sided
- Highly Absorbent
View all: Ultragrime Cleaning Wipes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ultragrime |
| Colour | White |
| Label Info 1: Signal Word | Warning |
| Label Info 2: Hazard Statements | H319 Causes serious eye irritation. |
| Label Info 3: Precautionary Statements | P102 Keep out of reach of children.P302 + P352 IF ON SKIN: Wash with plenty of water/…P305 + P351 + P338 + P310 IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a POISON CENTRE/doctor/...P337 + P313 If eye irritation persists: Get medical advice/ attention.P402 + P404 Store in a dry place. Store in a closed container.P501 Dispose of contents/container to … |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Pro Xtreme XXL+ |
| Pack Size | 40 |
| Pieces in Pack/Case | 40 |
| Product Length | 290 mm |
| Product Type | Cleaning Wipes |
| Product Width | 160 mm |
| Suitable Use Type | For Medium to Heavy Duty Work |
| Vocs Grams Per Litre | 20 g/l |
| z1 - UK Manufacturer Name | Nuvik UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Spectrum House, Damhead Way, Peterhead, Aberdeenshire, AB42 3JF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@nuvik.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Nuvik Uk Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Spectrum House, Damhead Way, Peterhead, Aberdeenshire, AB42 3JF |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@nuvik.co.uk |