Sylvania Toledo Vintage E27 ST64 LED Smart Light Bulb 7.5W 640lm (220VN)
The Sylvania Toledo Vintage E27 ST64 LED smart light bulb offers smart lighting with a classic aesthetic. This dimmable LED bulb provides 640 lumens of very warm white light, ideal for creating an inviting atmosphere in residential living spaces or commercial settings like cafes and restaurants. Its vintage LED filament design and gold-tinted glass shell enhance decorative fixtures. The bulb connects via Bluetooth Low Energy and WiFi, allowing control through the Sylsmart Home app, Amazon Alexa, and Google Home, without requiring a separate hub. With a 15,000-hour lifespan, it provides reliable and convenient smart home integration.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Very Warm White
- Dimmable
- 640lm
- Up to 15000 Hours Life
- Vintage Filament Design & Gold Tinted Glass
- Works with Sylsmart Home App for Control
- Hub Not Required
View all: Sylvania Light Bulbs
The Sylvania Toledo Vintage E27 ST64 LED smart light bulb offers smart lighting with a classic aesthetic. This dimmable LED bulb provides 640 lumens of very warm white light, ideal for creating an inviting atmosphere in residential living spaces or commercial settings like cafes and restaurants. Its vintage LED filament design and gold-tinted glass shell enhance decorative fixtures. The bulb connects via Bluetooth Low Energy and WiFi, allowing control through the Sylsmart Home app, Amazon Alexa, and Google Home, without requiring a separate hub. With a 15,000-hour lifespan, it provides reliable and convenient smart home integration.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Very Warm White
- Dimmable
- 640lm
- Up to 15000 Hours Life
- Vintage Filament Design & Gold Tinted Glass
- Works with Sylsmart Home App for Control
- Hub Not Required
View all: Sylvania Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | E27 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Very Warm White |
| Colour Temperature Value | 2000 K |
| Decorative Filaments | Filament |
| Dimmable | Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth Low Energy (BLE) |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Life Length | 15000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | ST64 |
| Lm | 640 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Toledo Vintage |
| Model No | 30109 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth Low Energy (BLE) & WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 7.5 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Product Type | Smart Light Bulb |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 7.5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@sylvania-lighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Feilo Sylvania International Group Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Duna Tower B building, 3rd floor, Népfürdő utca 22, Budapest, 1138, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info.cee@sylvania-lighting.com |