Inlight CCT B22 A19 LED Light Bulb 1050lm 12W 10 Pack (422VH)
The Inlight CCT B22 A19 LED light bulb offers versatile illumination for various indoor environments. This 10-pack of 12W LED bulbs provides 1050 lumens of light, ideal for electricians fitting out new builds or refurbishments, and for general property maintenance. Users can select between warm white (3000K) and daylight (6000K) colour temperatures to suit different tasks or moods. With a long life of 25,000 hours, these B22 cap fitting bulbs reduce the need for frequent replacements, ensuring reliable lighting solutions.
- Variable White - 3000-6000K
- Non-Dimmable
- 1050lm
- Up to 25,000 Hours Life
- 12kWh/1000h Life
- 1 Year Guarantee
- Select Colour Temperature for Versatile Lighting
- B22 Cap Fitting for Easy Installation
- Convenient 10 Pack
- CRI 80
View all: Inlight Light Bulbs
Sorry, this item is currently out of stock
The Inlight CCT B22 A19 LED light bulb offers versatile illumination for various indoor environments. This 10-pack of 12W LED bulbs provides 1050 lumens of light, ideal for electricians fitting out new builds or refurbishments, and for general property maintenance. Users can select between warm white (3000K) and daylight (6000K) colour temperatures to suit different tasks or moods. With a long life of 25,000 hours, these B22 cap fitting bulbs reduce the need for frequent replacements, ensuring reliable lighting solutions.
- Variable White - 3000-6000K
- Non-Dimmable
- 1050lm
- Up to 25,000 Hours Life
- 12kWh/1000h Life
- 1 Year Guarantee
- Select Colour Temperature for Versatile Lighting
- B22 Cap Fitting for Easy Installation
- Convenient 10 Pack
- CRI 80
View all: Inlight Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Inlight |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | B22 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000-6000 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | A19 |
| Lm | 1050 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | CCT |
| Model No | INL-35728 |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Power Consumption | 12 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.5 |
| Product Diameter | 60 mm |
| Product Length | 109 mm |
| Product Type | Light Bulbs |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 12 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode