Enlite EFD Fixed Fire Rated LED Downlight Satin Nickel 5W 500lm (4286P)
This Enlite EFD fixed LED downlight provides reliable indoor illumination. It is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, making it suitable for various domestic and commercial installations, including kitchens and hallways. The satin nickel finish and round design offer a clean aesthetic. It includes a 5W GU10 LED bulb, delivering 500 lumens of warm white 3000K light with a 60° beam angle. Constructed from durable aluminium and steel, this downlight is mains-powered and features an integrated LED driver for straightforward installation.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 75mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Terminal Block
View all: Enlite Downlights
This Enlite EFD fixed LED downlight provides reliable indoor illumination. It is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, making it suitable for various domestic and commercial installations, including kitchens and hallways. The satin nickel finish and round design offer a clean aesthetic. It includes a 5W GU10 LED bulb, delivering 500 lumens of warm white 3000K light with a 60° beam angle. Constructed from durable aluminium and steel, this downlight is mains-powered and features an integrated LED driver for straightforward installation.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 75mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Terminal Block
View all: Enlite Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | Satin Nickel |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Enlite |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Cut-Out Diameter | 75 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 50 W |
| Model Name | EFD |
| Model No | EN-FD101SN/30 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Silver |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Diameter | 87 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aurora Lighting UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 6 Little Burrows, Welwyn Garden City, AL7 4SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | keith.mackenzie@auroralighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aurora lighting UK ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Galaed, 27 Boulevard Victor Hugo, Colomiers, 31770, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@auroralighting.com |