Enlite EFD Adjustable Fire Rated LED Downlight White 5W 500lm (4690P)
The Enlite EFD adjustable LED downlight in white is a versatile and efficient lighting solution for various indoor environments. This fire rated downlight is suitable for both domestic and commercial installations, including outside zone of bathrooms, kitchens, and general living areas. It provides 500 lumens of warm white 3000K light from a 5W GU10 LED bulb, ensuring long-lasting performance with a 25,000-hour lifespan. The adjustable design allows for precise light direction, and the loop in and loop out terminal block facilitates quick and straightforward installation for trade professionals.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 90mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Terminal Block
View all: Enlite Downlights
The Enlite EFD adjustable LED downlight in white is a versatile and efficient lighting solution for various indoor environments. This fire rated downlight is suitable for both domestic and commercial installations, including outside zone of bathrooms, kitchens, and general living areas. It provides 500 lumens of warm white 3000K light from a 5W GU10 LED bulb, ensuring long-lasting performance with a 25,000-hour lifespan. The adjustable design allows for precise light direction, and the loop in and loop out terminal block facilitates quick and straightforward installation for trade professionals.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 90mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Terminal Block
View all: Enlite Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Enlite |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Cut-Out Diameter | 90 mm |
| Cut-Out Size Band | 81-110mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 50 W |
| Model Name | EFD |
| Model No | EN-FD102W/30 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 115 mm |
| Product Diameter | 100 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aurora Lighting UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 6 Little Burrows, Welwyn Garden City, AL7 4SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | keith.mackenzie@auroralighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aurora lighting UK ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Galaed, 27 Boulevard Victor Hugo, Colomiers, 31770, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@auroralighting.com |