Stanley FatMax Anti-Vibe Club Hammer 3lb (1.4kg) (35739)
Claim a free STANLEY FATMAX Backpack when you spend £75 on STANLEY hand tools or storage products. Purchase between 02.03.2026 and 24.05.2026 to qualify. Open to UK residents aged 18+. One claim per person, per receipt. Proof of purchase required. Claim by 07.06.2026. Full T&Cs: http://www.stanleytools.co.uk/. Manufacturer promotion.
Ideal for use in confined spaces. Anti-vibration technology.
- Steel Head
- Single-Piece Soft-Grip Handle
- 45mm Smooth Face
View all: FatMax Hammers
Ideal for use in confined spaces. Anti-vibration technology.
- Steel Head
- Single-Piece Soft-Grip Handle
- 45mm Smooth Face
View all: FatMax Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Club |
| Head Weight (Band) | 0-4lb |
| Head Weight (Imperial) | 3 lb |
| Head Weight (Metric) | 1.4 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 1-56-001 |
| Overall Length | 280 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Anti-Vibe Club Hammer |
| Strike Face Diameter | 45 mm |