British General IP66 13A 2-Gang SP Weatherproof Outdoor Switched Passive RCD Socket (91095)
The British General 13A Type AC RCD double socket is supplied in a weatherproof mounting box and ideal for outdoor use. This unit will continuously monitor the supply to any electrical appliance plugged in to it and cuts the power if an earth current fault is detected, protecting against the risk of a fatal electric shock.
- IK06 Impact Resistance
- Polycarbonate Construction
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Side & Base Knockouts
- Weather & Dust Protection
- Fast Fix - No Separate Screws No Screw Covers, 150º Rotation
- Type AC RCD Mechanism - Socket Returns to Original State When Power Resumed
- 30mA Trip Current
- Large Open/Close Paddles For Easier Operation
- Twin Earth Fitted As Standard For High Integrity Circuits
View all: British General Outdoor Sockets
The British General 13A Type AC RCD double socket is supplied in a weatherproof mounting box and ideal for outdoor use. This unit will continuously monitor the supply to any electrical appliance plugged in to it and cuts the power if an earth current fault is detected, protecting against the risk of a fatal electric shock.
- IK06 Impact Resistance
- Polycarbonate Construction
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Side & Base Knockouts
- Weather & Dust Protection
- Fast Fix - No Separate Screws No Screw Covers, 150º Rotation
- Type AC RCD Mechanism - Socket Returns to Original State When Power Resumed
- 30mA Trip Current
- Large Open/Close Paddles For Easier Operation
- Twin Earth Fitted As Standard For High Integrity Circuits
View all: British General Outdoor Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Active or Passive | Passive |
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | British General |
| Colour | Grey |
| Construction Material (Electrical) | Polycarbonate |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| IK Rating | IK06 |
| IP Rating | IP66 |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Knockout Position | Side & Base Knockouts |
| Knockout Size | 20 mm |
| Lockable | Lockable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 3120 W |
| Model No | WP22RCD |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| No. of Knockouts | 9 |
| No. of RCDs Supplied | 1 x Type AC 13A 30mA RCD |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Number of Poles | Single Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 90 mm |
| Product Type | RCD Socket |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation Colour | Colour-Matched |
| Switch Position | Outboard |
| Switched/Unswitched | Switched |
| Temperature Range | -20°C to 40 °C |
| Terminal Capacity | Terminals accept 3 x 2.5mm², 2 x 4mm² or 1 x 6mm² cables |
| Terminal Description | Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws |
| With RCD | RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |