Zink Sigma Outdoor Wall Light Fitting With PIR Sensor Black (943VJ)
Outdoor wall light with PIR motion sensor. Modern slat style design. Ideal for installation outside any contemporary property. Requires E27 bulb (not included). Black.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- 105° 5m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 10W
View all: Zink Outdoor Wall Lights
Sorry, this item is currently out of stock
Outdoor wall light with PIR motion sensor. Modern slat style design. Ideal for installation outside any contemporary property. Requires E27 bulb (not included). Black.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- 105° 5m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 10W
View all: Zink Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Zink |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 10 W |
| Model Name | Sigma |
| Model No | ZN-28708-SST |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 90 mm |
| Product Height | 275 mm |
| Product Type | Wall Light Fitting |
| Product Width | 200 mm |
| Sensor Angle | 105 ° |
| Sensor Range | 5 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode