Zink Eldon Outdoor LED Up and Down Light Stainless Steel 150lm (434VJ)
Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Up and down light with separate solar panel. Ideal for use outside a modern property or outbuilding. Stainless steel.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 150lm
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
View all: Zink Outdoor Wall Lights
Up and down light with separate solar panel. Ideal for use outside a modern property or outbuilding. Stainless steel.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 150lm
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
View all: Zink Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Zink |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 150 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Eldon |
| Model No | ZN-42040 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 115 mm |
| Product Height | 180 mm |
| Product Type | Up and Down Light |
| Product Width | 75 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Take your unwanted or faulty item(s) to your nearest Screwfix Store. If there is not a Screwfix Store near you, please call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.