Zink Clara Outdoor LED Solar Wall Light With PIR Sensor Black 600lm (573VJ)
Solar-powered wall light with 3 modes including always on (60lm), always on with motion detected offering 25s at 240lm, and always off with motion detected offering 25s at 600lm. Features PIR motion sensor with 12m detection distance, and integrated solar panel which allows installation in areas with no mains power. Black.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 600lm
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
- 120° 12m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
View all: Zink Outdoor Wall Lights
Solar-powered wall light with 3 modes including always on (60lm), always on with motion detected offering 25s at 240lm, and always off with motion detected offering 25s at 600lm. Features PIR motion sensor with 12m detection distance, and integrated solar panel which allows installation in areas with no mains power. Black.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 600lm
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
- 120° 12m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
View all: Zink Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Zink |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 75 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 600 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Clara |
| Model No | ZN-42049 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 165 mm |
| Product Height | 180 mm |
| Product Type | Solar Wall Light |
| Product Width | 158 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 12 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| With USB Ports | Without USB |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode