Zink Clara Outdoor LED Solar Light With PIR Sensor Anthracite 150lm (305VJ)
The Zink Clara outdoor LED solar light is a solar-powered wall light designed for efficient illumination without mains power. This anthracite-finished unit is ideal for lighting pathways, entrances, or commercial perimeters, offering versatile lighting solutions. It features three operational modes, including an always-on setting at 60lm, an always on motion detecting mode providing 240lm for 25 seconds, and an always off motion-activated option delivering 600lm for 25 seconds. An integrated PIR motion sensor detects movement up to 12 metres with a 360° angle, enhancing security and convenience. The IP44 rating ensures durability for outdoor use, and fixings are supplied for straightforward installation.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 150lm
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 20000 Hours Life
- 360° 12m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- 3 Lighting Modes for Versatile Use
View all: Zink Outdoor Wall Lights
The Zink Clara outdoor LED solar light is a solar-powered wall light designed for efficient illumination without mains power. This anthracite-finished unit is ideal for lighting pathways, entrances, or commercial perimeters, offering versatile lighting solutions. It features three operational modes, including an always-on setting at 60lm, an always on motion detecting mode providing 240lm for 25 seconds, and an always off motion-activated option delivering 600lm for 25 seconds. An integrated PIR motion sensor detects movement up to 12 metres with a 360° angle, enhancing security and convenience. The IP44 rating ensures durability for outdoor use, and fixings are supplied for straightforward installation.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 150lm
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 20000 Hours Life
- 360° 12m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- 3 Lighting Modes for Versatile Use
View all: Zink Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Zink |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Anthracite |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Window or Panel-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 20000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 150 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Clara |
| Model No | ZN-42041 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 115 mm |
| Product Height | 180 mm |
| Product Type | Solar Light |
| Product Width | 75 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 12 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| With USB Ports | Without USB |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode