Zink DION Indoor & Outdoor White PIR Twin Sensor 180° (718FH)
This Zink DION PIR twin sensor provides reliable motion detection for both indoor and outdoor lighting applications. Its robust polycarbonate body ensures durability with an IP65 rating, making it ideal for workshops, garages, or commercial premises. The sensor features a 180° detection angle, adjustable head and a 12-metre range, activating connected lights efficiently. Users can adjust the time delay from 10 seconds to 15 minutes and customise the adjustable dusk-to-dawn sensor for optimal energy saving. It is mains-powered and wall-mounted, with fixings supplied for straightforward installation.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 180° 12m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Wall-Mounted
- Dual-Detection Range of 180 or 360°
- Adjustable Ambient Light
- Suitable for Both Domestic & Commercial Use
View all: Zink Motion Sensors
This Zink DION PIR twin sensor provides reliable motion detection for both indoor and outdoor lighting applications. Its robust polycarbonate body ensures durability with an IP65 rating, making it ideal for workshops, garages, or commercial premises. The sensor features a 180° detection angle, adjustable head and a 12-metre range, activating connected lights efficiently. Users can adjust the time delay from 10 seconds to 15 minutes and customise the adjustable dusk-to-dawn sensor for optimal energy saving. It is mains-powered and wall-mounted, with fixings supplied for straightforward installation.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 180° 12m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Wall-Mounted
- Dual-Detection Range of 180 or 360°
- Adjustable Ambient Light
- Suitable for Both Domestic & Commercial Use
View all: Zink Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Zink |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | A motion sensor is responsible for turning a light on when it senses presence and off when it's no longer there. This can help reduce your home's energy consumption. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | DION |
| Model No | ZN-31787-WHT |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Height | 70 mm |
| Product Type | Twin Sensor |
| Product Width | 85 mm |
| Sensor Angle | 180 ° |
| Sensor Range | 12 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 300 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 1200 W |
| Switching Capacity (LED) | 300 W |
| Wireless/Wired | Wired |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cascade Holdings Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Gorse Mill, Gorse Street, Chadderton, Oldham, OL9 9RJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cascadehl.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |