Ultra Crete Bitumen Cold Joint Sealer & Tack Coat Black 750ml (1389J)
Bitumen sealer that is applied onto the surface base and vertical edges before the application of asphalt or pothole repair. Strengthens the bond of the material to the substrate and waterproofs the area, significantly enhancing the reinstatement's performance by preventing the ingress of water and the freeze/thaw effect. For use with Ultra Crete Pothole Repair (available separately).
- Weather-Resistant
- Usable in All Weather Conditions
- Instantly Waterproofs
- Clean, Efficient & Economical
- Simple to Apply
View all: Ultra Crete Pothole Filler
This item is store collection only
Bitumen sealer that is applied onto the surface base and vertical edges before the application of asphalt or pothole repair. Strengthens the bond of the material to the substrate and waterproofs the area, significantly enhancing the reinstatement's performance by preventing the ingress of water and the freeze/thaw effect. For use with Ultra Crete Pothole Repair (available separately).
- Weather-Resistant
- Usable in All Weather Conditions
- Instantly Waterproofs
- Clean, Efficient & Economical
- Simple to Apply
View all: Ultra Crete Pothole Filler
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ultra Crete |
| Colour | Black |
| Label Info 1: Signal Word | Danger |
| Label Info 2: Hazard Statements | H222 Extremely flammable aerosol.H229 Pressurised container: may burst if heated.H373 May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure.H412 Harmful to aquatic life with long lasting effects.EUH066 Repeated exposure may cause skin dryness or cracking.EUH208 Contains.... May produce an allergic reaction. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Contains FATTY ACIDS, REACTION PRODUCTS WITH N-(2-AMINOETHYL) PIPERAZINE. May produce an allergic reaction. |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | solvent naphtha (petroleum), medium aliph.; Straight run kerosine; [A complex combination of hydrocarbons obtained from the distillation of crude oil or natural gasoline. It consists predominantly of saturated hydrocarbons having carbon numbers predominantly in the range of C9 through C12 and boiling in the range of approximately 140°C to 220°C (284°F to 428°F).]. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Bitumen Cold Joint Sealer & Tack Coat |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Storage Life | Storage Life: 12 Months |
| Total Product Weight | 0.7 kg |
| Vocs Grams Per Litre | 525 g/l |
| Volume | 750 ml |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bostik Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Common Road, Stafford, Staffordshire, ST16 3EH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/uk/en_GB/customer-support/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bostik SA |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 420 rue dEstienne d'Orves, 92700 Colombes, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/global/en/customer-support/contact-us/ |
Hazardous - Delivery unavailable for any offshore location.