Triton Collection Matte Black 8.5kW Electric Shower (221JX)
Easy to use illuminated soft-touch buttons to select the optimal shower setting.
- Suitable for Cold Mains Water Only
- Delivers 3.3Ltr/min at 1bar
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Push-Button Start & Rotary Flow Control
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- 5-Spray Pattern Shower Head
View all: Triton Showers
Easy to use illuminated soft-touch buttons to select the optimal shower setting.
- Suitable for Cold Mains Water Only
- Delivers 3.3Ltr/min at 1bar
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Push-Button Start & Rotary Flow Control
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- 5-Spray Pattern Shower Head
View all: Triton Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Minimum flow rate provided is based on 5°C incoming, 240V, and 42°C shower temperature. Maximum flow rate based on 20°C incoming, 240V, and 42°C shower temperature. |
| Brand | Triton |
| Cable Entry Points | Top Left, Bottom Left & Rear Left |
| Colour | Matte Black |
| Energy Rating | A |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This shower is regulated to have a maximum flow rate of 8 litres per minute at 3 bar pressure or less. Using an efficient shower head can help manage water use. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 47 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 5.5 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 3.3 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Collection |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 8.5 kW |
| Product Depth | 94 mm |
| Product Height | 300 mm |
| Product Type | Electric Shower |
| Product Width | 200 mm |
| Range Name | Collection |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Product Type | Electric |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Total Product Weight | 3.49 kg |
| Water Entry Points | Top, Bottom, Side & Rear |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Shower unit, shower kit, hose, shower head, soap dish and hose retainer.