Smith & Locke 40mm Sash Stops Polished Brass 2 Pack (390YX)
Polished brass, 40mm sash stops with locking mechanism. Designed to prevent sash windows from opening past each other while still allowing ventilation. Provides a 10mm opening distance and are easy to install. Suitable for use on timber constructions.
- With Locking Mechanism
- Easy to Use
- Suitable for Timber
View all: Smith and Locke Window Locks
Polished brass, 40mm sash stops with locking mechanism. Designed to prevent sash windows from opening past each other while still allowing ventilation. Provides a 10mm opening distance and are easy to install. Suitable for use on timber constructions.
- With Locking Mechanism
- Easy to Use
- Suitable for Timber
View all: Smith and Locke Window Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour | Polished Brass |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Depth | 10 mm |
| Product Height | 40 mm |
| Product Type | Sash Stops |
| Product Width | 16 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
Sash stops (2), nuts (4) and key.