Refurb Titan DP0813A2 265mm Brushless Electric Drill Press 240V (367PH)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Drill press with adjustable aluminium work table for a wide range of drill holes. Features depth scale for precise drilling, and 5 speeds, allowing adjustment according to the material being drilled.
- 350W Induction Motor
- 5-Speed (600-2650rpm)
- 13mm Keyed Chuck
- Die-Cast Aluminium Table
- Rack & Pinion Table Tilt
- Air-Cooled Motor
- No Overload Protection
- Brushless Motor
View all: Titan Pillar Drills
Drill press with adjustable aluminium work table for a wide range of drill holes. Features depth scale for precise drilling, and 5 speeds, allowing adjustment according to the material being drilled.
- 350W Induction Motor
- 5-Speed (600-2650rpm)
- 13mm Keyed Chuck
- Die-Cast Aluminium Table
- Rack & Pinion Table Tilt
- Air-Cooled Motor
- No Overload Protection
- Brushless Motor
View all: Titan Pillar Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushless |
| Cable Length | 2 m |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck To Base Distance | 265 mm |
| Chuck To Table Distance | 180 mm |
| Chuck Type | Keyed Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DP0813A2 |
| No Load Speed | 600-2650 rpm |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 350 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 450 mm |
| Product Height | 300 mm |
| Product Type | Drill Press |
| Product Width | 400 mm |
| Spindle Travel | 50 mm |
| Table Depth | 165 mm |
| Table Tilt Range | -45-0-45 ° |
| Table Width | 170 mm |
| Throat Depth | 105 mm |
| Total Product Weight | 13 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Drill press, keyed chuck, feed handles (3), allen key (4mm) and drill chuck key.