Refurb Essentials Cooker Hood 590mm Stainless Steel (223AN)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Stainless steel integrated hood with push button switch. Extracts and recirculates air with minimal noise. Powered by BLDC technology. Includes fixings and fittings.
- 2 Speeds
- Extraction Rate: 267m³/hr
- Extracts & Recirculates
- Filter Not Supplied
- Push-Button Switch
- 1 Year Guarantee
- Energy Class A
- Low Noise Level
View all: Essentials Cooker Hoods
Stainless steel integrated hood with push button switch. Extracts and recirculates air with minimal noise. Powered by BLDC technology. Includes fixings and fittings.
- 2 Speeds
- Extraction Rate: 267m³/hr
- Extracts & Recirculates
- Filter Not Supplied
- Push-Button Switch
- 1 Year Guarantee
- Energy Class A
- Low Noise Level
View all: Essentials Cooker Hoods
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Appliance Finish | Stainless Steel |
| Brand | Essentials |
| Colour | Stainless Steel |
| Compatibility | CARBFLT152 Carbon Cooker Hood Filter (573VV) |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cooker Hood Type | Integrated |
| Energy Rating | A |
| Extraction Rate | 267 m³/hr |
| Extractor Fan Control Type | Push-Button Controls |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Functions | Extracts & Recirculates |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hertz (Hz) | 50 Hz |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 120 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 430 mm |
| Product Height | 395 mm |
| Product Type | Cooker Hood |
| Product Width | 590 mm |
| Sound Pressure Level | 68 dBA |
| Switch Type | Push-Button Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |