Refurb Erbauer Connecx Toolbox with Wheels (734AJ)
Easily take hand tools, power tools and tool accessories around the site or around the house. This spacious tool box features an integrated tool bar so preferred tools are easily in reach. Supplied with rubber-coated wheels, metal telescopic handle and metal stacking latches. Connecx system enables connection to other products in the range, including crates and organisers.
- Steel & Plastic Construction
- Extendable Handle & Wheels
- Buckled Lid With Metal Clamps
- Compatible with Connecx
- 50kg Load Capacity
- Heavy Duty Wheels
- Corrosion-Resistant, Dustproof & Waterproof
- IP44
- 56Ltr Capacity
View all: Erbauer Plastic Toolboxes
Easily take hand tools, power tools and tool accessories around the site or around the house. This spacious tool box features an integrated tool bar so preferred tools are easily in reach. Supplied with rubber-coated wheels, metal telescopic handle and metal stacking latches. Connecx system enables connection to other products in the range, including crates and organisers.
- Steel & Plastic Construction
- Extendable Handle & Wheels
- Buckled Lid With Metal Clamps
- Compatible with Connecx
- 50kg Load Capacity
- Heavy Duty Wheels
- Corrosion-Resistant, Dustproof & Waterproof
- IP44
- 56Ltr Capacity
View all: Erbauer Plastic Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Castor/Wheel Type | Heavy Duty Wheels |
| Colour | Black |
| Compatible Stacking System | Connecx |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Access) | Steel & Plastic |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height (Imperial) | 19 " |
| Height (Metric) | 480 mm |
| Length (Imperial) | 22 1/4 " |
| Length (Metric) | 564 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 50 kg |
| Model Name | Connecx |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Toolbox with Wheels |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant, Dustproof & Waterproof |
| Tool Storage Type | Toolboxes |
| Width (Imperial) | 18 1/4 " |
| Width (Metric) | 465 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |