Magnusson Claw Hammer 20oz (0.57kg) (1816V)
The Magnusson 20oz claw hammer is a robust tool designed for general construction, demolition, and carpentry tasks. Durable construction makes it ideal for builders, roofers, and serious DIY users handling framing, prying, and nail removal. Featuring a heat-treated and rim-tempered high-carbon steel head, the hammer offers excellent strength and longevity. The fibreglass shaft, combined with an ergonomic soft-grip handle, ensures comfortable use and reduced vibration during prolonged work, providing reliable performance on site.
- Drop-Forged & Heat-Treated Carbon Steel Head
- Fibreglass Ergonomic Soft-Grip Handle
- 55mm Smooth Face
View all: Magnusson Hammers
The Magnusson 20oz claw hammer is a robust tool designed for general construction, demolition, and carpentry tasks. Durable construction makes it ideal for builders, roofers, and serious DIY users handling framing, prying, and nail removal. Featuring a heat-treated and rim-tempered high-carbon steel head, the hammer offers excellent strength and longevity. The fibreglass shaft, combined with an ergonomic soft-grip handle, ensures comfortable use and reduced vibration during prolonged work, providing reliable performance on site.
- Drop-Forged & Heat-Treated Carbon Steel Head
- Fibreglass Ergonomic Soft-Grip Handle
- 55mm Smooth Face
View all: Magnusson Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Hammer & Axes Handle Type | Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 20 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.57 kg |
| Manufacturer Guarantee | Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Overall Length | 340 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Claw Hammer |
| Strike Face Diameter | 55 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |