Hozelock 12.5 & 15mm Single-End Female Hose Connector (60551)
Quick-connect fitting for 12.5 and 15mm hoses. Made from ultra-tough engineering plastics for a long, leak-free life. Best used at the tap end of a hosepipe. Flexible hose-tail reduces stress at the connection point to help reduce hose kinking, swelling and leaking.
- 12.5 & 15mm Push-Fit Hose Fitting
- Plastic Construction
- Soft Touch for Comfort
View all: Hozelock Hose Pipe Connectors
Quick-connect fitting for 12.5 and 15mm hoses. Made from ultra-tough engineering plastics for a long, leak-free life. Best used at the tap end of a hosepipe. Flexible hose-tail reduces stress at the connection point to help reduce hose kinking, swelling and leaking.
- 12.5 & 15mm Push-Fit Hose Fitting
- Plastic Construction
- Soft Touch for Comfort
View all: Hozelock Hose Pipe Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hozelock |
| Compatibility | All brands of 12.5mm (1/2") hose |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Garden Hose Product Type | Hose Pipe Connector |
| Hose Connection Size | 12.5 & 15 mm |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Male/Female Connection | Female |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 100-000-513 |
| No. of Ends | Single-End |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Hose Connector |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Outlet Connection | Compatible with a 1/2” (12.5mm) Male Adaptor |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hozelock |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Midpoint Park, Birmingham, West Mids, B76 1AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | consumer.services@hozelock.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hozelock Excel |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 891 Rue des Frères Bonnet, 69400 Villefranche-sur-Saône, Rhône, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sav@hozelock-exel.com |