DEWALT DCL077-XJ 18V Li-Ion XR Cordless Work Light - Bare (961EK)
DEWALT DCL077-XJ 18V XR compact LED task light provides powerful, portable site illumination for professional work environments such as worksites, workshops, and garages. The cordless LED work light is ideal for electricians working on new installations, plumbers in confined under-sink spaces, or builders requiring clear visibility on construction sites. Offers 3 brightness settings, delivering up to 2,000 lumens to ensure optimal visibility. The IP54 rating provides robust protection against dust and water ingress, enhancing durability on demanding projects. A multi-position handle with inbuilt threads facilitates secure tripod mounting for flexible light placement. Supplied as a bare tool for seamless integration with the DEWALT XR system. Compatible with 12V XR, 18V XR, and XR FLEXVOLT batteries (sold separately).
- IP54
- 2000lm
- Water & Weather-Resistant
- Up to 20,000 Hours Life
- Swivel Head
- Low Battery Indicator
- IP54 Rating Offers High Dust & Water Protection
- Multi-Position Handle Allows For Tripod Mounting
- 3 Mode Area Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Work Lights
DEWALT DCL077-XJ 18V XR compact LED task light provides powerful, portable site illumination for professional work environments such as worksites, workshops, and garages. The cordless LED work light is ideal for electricians working on new installations, plumbers in confined under-sink spaces, or builders requiring clear visibility on construction sites. Offers 3 brightness settings, delivering up to 2,000 lumens to ensure optimal visibility. The IP54 rating provides robust protection against dust and water ingress, enhancing durability on demanding projects. A multi-position handle with inbuilt threads facilitates secure tripod mounting for flexible light placement. Supplied as a bare tool for seamless integration with the DEWALT XR system. Compatible with 12V XR, 18V XR, and XR FLEXVOLT batteries (sold separately).
- IP54
- 2000lm
- Water & Weather-Resistant
- Up to 20,000 Hours Life
- Swivel Head
- Low Battery Indicator
- IP54 Rating Offers High Dust & Water Protection
- Multi-Position Handle Allows For Tripod Mounting
- 3 Mode Area Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Work Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Site Lights |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| Carry Case/Bag Included | No |
| IP Rating | IP54 |
| LED (Yes No) | Yes |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 1 x Integrated LED Chip |
| Lm | 2000 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DCL077-XJ |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Type | Battery-Powered |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Depth | 251 mm |
| Product Height | 187 mm |
| Product Type | Work Light |
| Product Width | 122 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Resistant Type | Water & Weather-Resistant |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Tool Weight without Battery | 1.1 kg |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |