Briticent Single 5ft LED Plexo Non-Corrosive Batten 36W 4860lm 100-240V (408PK)
This Briticent 5ft LED 110V non-corrosive batten provides powerful daylight illumination for various work environments. Its robust IP65 design makes it ideal for demanding indoor and outdoor applications, such as workshops, garages, and construction sites. The 36W LED light delivers 4860 lumens of bright 6500K daylight, ensuring clear visibility. Installation is straightforward with a 2-part hinged LED tray, quick-fix power lead, and weatherproof terminal box, allowing for easy daisy-chaining of multiple fittings. This durable LED batten is a reliable lighting solution for trade professionals.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Daylight
- 4860lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Versatile Surface-Mounted & Suspended Installation
- Easy Daisy-Chaining for Multiple Batten Setups
View all: Briticent LED Batten Lights
This Briticent 5ft LED 110V non-corrosive batten provides powerful daylight illumination for various work environments. Its robust IP65 design makes it ideal for demanding indoor and outdoor applications, such as workshops, garages, and construction sites. The 36W LED light delivers 4860 lumens of bright 6500K daylight, ensuring clear visibility. Installation is straightforward with a 2-part hinged LED tray, quick-fix power lead, and weatherproof terminal box, allowing for easy daisy-chaining of multiple fittings. This durable LED batten is a reliable lighting solution for trade professionals.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Daylight
- 4860lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Versatile Surface-Mounted & Suspended Installation
- Easy Daisy-Chaining for Multiple Batten Setups
View all: Briticent LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Briticent |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Colour | Yellow |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | D |
| Fitting Installation | Surface-Mounted or Suspended |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1500 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4860 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | BI4127 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 36 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 100-240 V |
| Product Height | 83 mm |
| Product Type | Plexo Non-Corrosive Batten |
| Product Width | 96 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 36 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode