Bosch GSR 18V-90 FC 18V Li-Ion ProCORE18V Brushless Cordless Drill Driver - Bare (587KU)
This product is supplied without battery and charger. 18V 5.0Ah Battery now on offer – Please see product code 5296F.
Compact, powerful drill driver. Delivers a maximum hard torque of 64Nm. Part of the Bosch Professional FlexiClick System.
- 2-Speed & Reverse
- 13mm Keyless Chuck
- 21 Torque Settings + Drill
- Aluminium Gearbox
- Mechanical Brake
- Rubber-Grip Handle
- Without Work Light
- Without Spindle Lock
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Drill Drivers
Compact, powerful drill driver. Delivers a maximum hard torque of 64Nm. Part of the Bosch Professional FlexiClick System.
- 2-Speed & Reverse
- 13mm Keyless Chuck
- 21 Torque Settings + Drill
- Aluminium Gearbox
- Mechanical Brake
- Rubber-Grip Handle
- Without Work Light
- Without Spindle Lock
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Drill Drivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Drill Drivers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | ProCORE18V |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 68 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Rubber-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 64 Nm |
| Model No | GSR 18V-90 FC |
| No Load Speed | 2100 rpm |
| No. Torque Setting | 21 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 136 mm |
| Product Type | Drill Driver |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 0.92 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
Drill driver, belt clip and bit holder.