4lite Tornado Twin 4ft LED Non-Corrosive Batten Fitting 40W 4425lm 230V (518PG)
The 4lite Tornado twin 4ft LED non-corrosive batten fitting is a robust and efficient lighting solution. This 40W, 4425 lumen LED batten provides bright 4000K cool white illumination, making it ideal for workshops, garages, and outdoor areas. Its durable polycarbonate body and diffuser ensure an IP65 rating for dust and water protection, suitable for both indoor and outdoor use. Designed for easy installation, it offers point-to-point replacement for existing fluorescent luminaires and includes luminaire fixing clips for BESA box mounting. Lockable heavy-duty stainless steel clips are supplied for enhanced safety and security.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 4425lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Flexible Installation with Multiple Cable Entries
- Lockable Stainless Steel Clips Ensure Secure Mounting
- Suitable for Domestic & Commerical Use
View all: 4lite LED Batten Lights
The 4lite Tornado twin 4ft LED non-corrosive batten fitting is a robust and efficient lighting solution. This 40W, 4425 lumen LED batten provides bright 4000K cool white illumination, making it ideal for workshops, garages, and outdoor areas. Its durable polycarbonate body and diffuser ensure an IP65 rating for dust and water protection, suitable for both indoor and outdoor use. Designed for easy installation, it offers point-to-point replacement for existing fluorescent luminaires and includes luminaire fixing clips for BESA box mounting. Lockable heavy-duty stainless steel clips are supplied for enhanced safety and security.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 4425lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Flexible Installation with Multiple Cable Entries
- Lockable Stainless Steel Clips Ensure Secure Mounting
- Suitable for Domestic & Commerical Use
View all: 4lite LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Colour | White/Grey |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 4 ft |
| Length (Metric) | 1270 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4425 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Tornado |
| Model No | ATORLED2X4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 40 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 80 mm |
| Product Type | Non-Corrosive Batten Fitting |
| Product Width | 118 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Twin |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 40 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Warrington, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |