Sylvania Sylspot Tilt LED Neutral White Spotlights Black 4.5W 345lm 3 Pack (884CY)
These Sylvania Sylspot tilt LED spotlights are a recessed lighting solution, providing neutral white illumination for various indoor settings. They are ideal for kitchens, hallways, or commercial office spaces where adjustable lighting is beneficial. The spotlight features a durable polycarbonate body and a round black bezel, offering a clean finish. The 25° vertical tilt allows for precise light direction, ideal for highlighting specific areas. Supplied with RefLED GU10 LED lamp, it delivers 345 lumens of neutral white 3500K light, suitable for both domestic and commercial applications. Installation is straightforward with a 68-76mm cut-out.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White) - 3500K
- GU10 LED
- Non-Dimmable
- Up to 15,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 70-75mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Adjust Light Direction with 25° Vertical Tilt
- Anti-Dust Bezel Keeps Fitting Clean & Maintained
View all: Sylvania Downlights
These Sylvania Sylspot tilt LED spotlights are a recessed lighting solution, providing neutral white illumination for various indoor settings. They are ideal for kitchens, hallways, or commercial office spaces where adjustable lighting is beneficial. The spotlight features a durable polycarbonate body and a round black bezel, offering a clean finish. The 25° vertical tilt allows for precise light direction, ideal for highlighting specific areas. Supplied with RefLED GU10 LED lamp, it delivers 345 lumens of neutral white 3500K light, suitable for both domestic and commercial applications. Installation is straightforward with a 68-76mm cut-out.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White) - 3500K
- GU10 LED
- Non-Dimmable
- Up to 15,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 70-75mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Adjust Light Direction with 25° Vertical Tilt
- Anti-Dust Bezel Keeps Fitting Clean & Maintained
View all: Sylvania Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 36 ° |
| Bezel Colour | Black |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 3500 K |
| Cut-Out Diameter | 70-75 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | GU10 LED |
| Lm | 345 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sylspot |
| Model No | 5741 |
| Pack Size | 3 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Power Consumption | 4.5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 103 mm |
| Product Diameter | 90 mm |
| Product Type | Neutral White Spotlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 4.5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sean.toseland@sylvania-lighting.com |