Sylvania SylSpot Fixed LED Recessed Spotlight White 5.5W 550lm (223VN)
The Sylvania SylSpot LED recessed spotlight offers reliable and efficient lighting for various indoor installations. This low profile downlight is ideal for kitchens and bathrooms, as well as general commercial and domestic projects, providing 550 lumens of variable white light. Featuring a 30° vertical tilt and 38° beam angle, it allows for flexible illumination. Fast wiring is ensured with convenient loop-in and loop-out terminals, simplifying installation for electricians and trade professionals. Its durable polycarbonate body and IP44 rating provide long-lasting performance in suitable wet areas. Supplied with additional black bezel.
- IP44: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/3000/6500K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 57,000 Hours Life
- 38° Beam Angle
- 68 to 74mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop-in & Loop-out Terminals for Fast Wiring
- Includes Additional Black Bezel for Aesthetic Versatility
View all: Sylvania Downlights
The Sylvania SylSpot LED recessed spotlight offers reliable and efficient lighting for various indoor installations. This low profile downlight is ideal for kitchens and bathrooms, as well as general commercial and domestic projects, providing 550 lumens of variable white light. Featuring a 30° vertical tilt and 38° beam angle, it allows for flexible illumination. Fast wiring is ensured with convenient loop-in and loop-out terminals, simplifying installation for electricians and trade professionals. Its durable polycarbonate body and IP44 rating provide long-lasting performance in suitable wet areas. Supplied with additional black bezel.
- IP44: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/3000/6500K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 57,000 Hours Life
- 38° Beam Angle
- 68 to 74mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop-in & Loop-out Terminals for Fast Wiring
- Includes Additional Black Bezel for Aesthetic Versatility
View all: Sylvania Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 38 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700/3000/6500 K |
| Cut-Out Diameter | 68 to 74 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 57,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 550 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | SylSpot |
| Model No | 90029 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5.5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 45 mm |
| Product Diameter | 87 mm |
| Product Type | Recessed Spotlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 5.5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@sylvania-lighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Feilo Sylvania International Group Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Duna Tower B building, 3rd floor, Népfürdő utca 22, Budapest, 1138, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info.cee@sylvania-lighting.com |