FloPlast Rigid 90° Space Saving Pan Connector White 354mm (87212)
This product has been discontinued. Alternative product 558JN.
Diaphragm allows up to 5° misalignment in any direction. With integral sealing. Overall length: 354mm.
- Polypropylene Construction
- 110mm Outlet
- 100mm Inlet
View all: FloPlast Pan Connectors
Diaphragm allows up to 5° misalignment in any direction. With integral sealing. Overall length: 354mm.
- Polypropylene Construction
- 110mm Outlet
- 100mm Inlet
View all: FloPlast Pan Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Angle | 90 ° |
| Brand | FloPlast |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Cut to Size | Cannot be Cut to Size |
| Flexibility | Rigid |
| Inlet Connection Size | 100 mm |
| Inlet Connection Type | Push-Fit |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | SP100 |
| Outlet Connection Size | 110 mm |
| Outlet Connection Type | Push-Fit |
| Pack Size | 1 |
| Pan Connector Type | Space Saving |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 354 mm |
| Product Type | Pan Connector |
| Toilet Fitting Type | Pan Connectors |
| With Boss Inlet | Without Boss Inlet |